Oslavili jsme 23. narozeniny, s mladými lidmi jsme řešili HHC, alternativní nikotinové výrobky i přijímačky na střední školy a připravovali plány na celý nadcházející rok.
Leden pro nás byl měsícem reflexe a plánování. Ohlíželi jsme se za rokem 2023, kdy se nám povedlo nastartovat terény na dvou základních školách, přenastavit proces prvních návštěv našich klubů, aby byl ještě nízkoprahovější, nebo aktualizovat naše pravidla pro práci s mladistvými pod vlivem marihuany a alkoholu. Výrazně jsme také rozšířili naše kompetence v rámci péče o duševní zdraví mladistvých a začali poskytovat psychoterapie. Více se můžete dočíst v naší výroční zprávě. Tento rok chceme pevněji ukotvit spolupráci našich terénních programů s vybranými školami, vylepšit náš proces individuálního plánování (tzn. nastavení cílů spolupráce s mladistvými, jejich dodržování a pravidelná reflexe) nebo proměnit organizační strukturu našich služeb.
V únoru jsme slavili 23. narozeniny Beztíže v Kasárnách Karlín. Zde po boku známých jmen, jako jsou Michajlov a Jaroslav Oláh, vystoupili i dva talentovaní mladiství z našich služeb. Video z akce najdete zde. V březnu jsme představili aktivity Beztíže veřejnosti v rámci benefiční výstavy v Café Nezisk, jejíž součástí byly i výstupy z našeho participačního projektu Žižkov, kde žiju. V uplynulých měsících jsme se také inspirovali v zahraničí, náš vedoucí Tomáš Klumpar se spolu s Českou asociací streetwork vydal do Helsinek, kde s místními kolegy řešili, jak může vypadat a fungovat spolupráce sociálních služeb s místní samosprávou a policí. V rámci projektu case managementu jsme navázali partnerství s několika dalšími školami a na Praze 3 máme nově plynně ukrajinsky hovořící terénní dvojici, díky čemuž ještě narostl počet mladých Ukrajinců, kteří s ní spolupracují.
Jaro v našich klubech
HHC, přijímačky, duševní zdraví – aneb, co jsme řešili s mladistvými
Jak tomu obvykle bývá, jedním z hlavních témat prvních měsíců roku bylo podávání přihlášek na střední školy, přijímací zkoušky a příprava na ně. Pro mládež, se kterou pracujeme, je to stresové období, v němž jsou pro některé z nich naše pracovnice a pracovníci jedinou podporou. V preventivní práci jsme se věnovali HHC a jiným kanabinoidům, alternativním nikotinovým výrobkům. Na našich klubech proběhly dva workshopy zaměřené na duševní zdraví a ve spolupráci s jednotlivými mladými lidmi jsme v této oblasti řešili například úzkosti, myšlenky na sebevraždu nebo deprese. Některé z nich jsme navázali na naši psychoterapeutku nebo jim byli oporou nad rámec psychologických a psychoterapeutických služeb, které již navštěvují. Pro jiné ale zůstáváme jedinou podporou v jejich obtížích, protože alternativy jsou pro ně vysokoprahové (jsou moc daleko, drahé, nejsou časově flexibilní, vyžadují souhlas rodičů apod.), proto naše kompetence v této oblasti neustále rozšiřujeme.
Několik mladistvých s námi také sdílelo své zkušenosti se sexuálním a domácím násilím. Často jsme prvními, komu se s podobnými tématy svěří. Spolu s nimi pak řešíme další postup, provázíme je a pomáháme jim v komunikaci s rodinou, policií či OSPOD (Orgán sociálně právní ochrany dětí). V těchto případech je třeba postupovat velmi citlivě, jednotlivé kroky proto vždy konzultujeme uvnitř našich služeb i anonymizovaně s dalšími profesionály.
Místní komunita
Naše služby často zprostředkovávají kontakt mezi mladistvými a místní komunitou, případně veřejnou správou. Zapojujeme se do komunitních plánování a koordinace služeb působících v dané oblasti – v uplynulých měsících např. ve Sportovním areálu Gutovka. Na Praze 3 jsme začali plánovat další kolo workshopů o komunikaci s mladistvými pro security službu OC Flora. Proběhla také výše zmíněná výstava v Café Nezisk a zúčastnili jsme se diskuzí v rámci festivalu Jeden svět.
Další činnost
Uspořádali jsme bruslení na Folimance, tattoo workshop (inkluzivní akce), 23. narozeniny Beztíže, workshopy o duševním zdraví, fotbálkový turnaj a trénink…
Mladí lidé o nás:
„Jsem ráda, že je tu služba, jako vy, je dobře, že to někoho napadlo vymyslet“
„Těším se na vás každou středu, jste mou oporou.“