Za uplynulé měsíce se toho v Beztíži seběhla spousta. Změnili jsme naši organizační strukturu, upořádali velkou scooteringovou akci a mnoho menších. Navázali jsme nové spoluráce se školami formou case managementu a vyrazili na inkluzivní podzimní tábor.
Podzim byl čas návratu do škol a proto často i náročným obdobím pro mladistvé, s nimiž pracujeme. Téma školy rezonovalo napříč všemi našimi službami. Řešili jsme zvládání náročných situací, které zde vyvstávají, a jak se rozvíjet zažívat pocit úspěchu i mimo školní prostředí. S těmi, kterým se nepodařilo dostat na střední školy jsme zase hledali, kam dále v životě směřovat. Krom dalších tematických stálic jako duševní zdraví, návykové látky a vztahy, jsme se s mladistvými věnovali například i otázkám smrti, smrtelnosti člověka a smyslu života.
Na podzim se Beztíže loučila s některými kolegy a kolegyněmi. Po mnoha letech nás opustili Jan Horyna, koordinátor našich služeb, a Alice Forgácsová, garantka nuselského klubu, kterým moc děkujeme za všechnu práci, kterou pro Beztíži odvedli! Spolu s personálními změnami jsme se soustředili na proměnu organizační struktury, která by měla přispět k lepší koordinaci našich služeb, zjednodušit a zpřehlednit naše vnitřní procesy a poskytnout více prostoru pro rozvoj odbornosti členů našeho týmu.
Case management
Stále dále rozvíjíme spolupráci se školami formou case managementu, jejímž cílem je podpořit mladé lidi ohrožené předčasným odchodem ze vzdělávání. Nyní takto pracujeme s mladistvými na šesti různých školách na Praze 2, 3 a 10. Naší rolí jako casemenagerů je pomáhat zprostředkovávat kontakt mezi školou, rodinou, studujícími a dalšími zapojenými subjekty. Souběžně ale s mladistvými pracujeme také individuálně a společně hledáme hlubší příčiny toho, proč je pro ně cesta vzdělávacím systémem náročná – ať už se jedná o komplikované rodinné zázemí, sociální fobii nebo nezapadání mezi spolužáky z důvodu jinakosti. O case managementu na Praze 3 vyšel článek v Radničních novinách.
Terénní programy a veřejný prostor
Naše terénní programy se nesoustředí jen na mládež ale celou místní komunitu. Terénní pracovnice a pracovníci často hrají roli prostředníků mezi místní samosprávou, širší veřejností a naší cílovou skupinou. Například na Praze 3 na Komenského náměstí se na podnět z městské části zapojujeme do řešení hluku nejen v nočních hodinách, na který si místní štěžují. V lokalitě spolupracujeme i s obchodním centrem Flora, kde jsme uspořádali workshopy pro security službu zaměřené na komunikaci s mládež a řešení případných sporů. Podobně třeba na Praze 2 ve spolupráci s interkulturními pracovnicemi a pracovníky řešíme konflikty mezi různými skupinami mladistvých v parku Folimanka. Na Praze 10 je zase jedním z hlavních působišť v tomto ohledu Sportovní areál Gutovka, kde jsme na konci října uspořádali velkou scooteringovou akci Vrshowice zatápí propojující místní mládež.
Konference a další zapojení
Jan Horyna za Beztíži na stránkách České asociace streetwork popsal Evropskou konferenci sociální práce, které se na jaře zúčastnil, jejímiž hlavními tématy byla klimatická změna, digitalizace nebo migrace. V říjnu se zase Lucie Hrušková, koordinátorka našich terénních programů, vypravila na Adiktologickou konferenci do Českých Budějovic, kde spolu s Janem Plačkem z organizace Progressive mluvili o tom, jak se mohou doplňovat nízkoprahové služby pro děti a mladistvé a služby pro uživatele drog, i otázkách, které tato spolupráce přináší.
Zapojili jsme se také do projektu organizace Neposeda – Nic se nezmění, když se nic nezmění, který se zaměřuje na rozvoj kompetencí v oblasti duševního zdraví a hledání srozumitelné identity nízkoprahových klubů. V uplynulých měsících jsme se zúčastnili strategického plánování České asociace streetwork a jejího projektu soustředícího se na PR členských organizací. Participujeme na nastavování rodinné politiky Prahy 3 a vzdělávání učitelů v tématice dospívání a duševního zdraví v Národním pedagogickém institutu.
Preventivní aktivity
V říjnu proběhla naše inkluzivní výjezdová akce, kterou jsme spolu s kolegy z DDM Ulita připravili pro děti z našich služeb a kroužků DDM. Uspořádali jsme velkou scooteringovou akciotevřenou široké veřejnosti a řadu různých workshopů a výletů, mezi nimi například: háčkovací workshop, boxové tréninky nebo workshop o Tiktoku a jeho rizicích. Připravili jsme také nový preventivní letáček o duševním zdraví, který jazykem srozumitelným pro naši cílovou skupinu předává základní informace o tématu. Podobných letáčků máme již řadu a nabízíme je mimo jiné školám, s nimiž spolupracujeme.
Děkujeme za podporu
Za uplynulé měsíce máme mnoho příležitostí k tomu, poděkovat všem našim podporovatelům a podporovatelkám. Za prvé těm, kteří nám pomohli vybrat část financí na realizaci našeho letního resocializačního pobytu a také Tescu za darované potraviny. Podruhé všem, kteří nám poslali body, získané pohybem skrze aplikaci Pomáhej pohybem od Nadace ČEZ, díky nimž jsme získali 100 000 Kč na pokrytí části nákladů na naše nízkoprahové terapie. Finance na jejich poskytování ale sháníme i nadále přes portál darujme.cz, kde nás můžete podpořit. Další formou pomoci našim službám je koupě beztížích benefičních ponožek v Restart shopech na Praze 1 a Praze 7.
Mladí lidé o nás:
„Líbí se mi jaký jsou pracovníci a jak se zajímají o moje problémy.“
„Jsem rád, že jsem mohl chodit do klubu, kde jste mě podporovali v mé životní cestě a pomohli jste mi dospět.”