Beztíže reprezentovala ČR na fotbalovém festivalu v Lyonu
Beztíže - fotbalový festival Lion

Další úspěšná sezóna je za námi! Beztíže se již několikátým rokem zúčastnila Ligy férového fotbalu se svým vršovickým týmem. Akci pořádá sdružení Fotbal pro rozvoj, které tento sport využívá netradičním způsobem podle metodiky Fotbal3. Hra není jen o fyzické a sportovní zdatnosti, neboť každý zápas má tři fáze: předzápasovou diskusi, fotbalové utkání a pozápasové vzájemné hodnocení, kde se nehodnotí pouze nastřílené branky, ale také fair play. Hráči se před každým utkáním domlouvají na pravidlech, protože při hře záměrně chybí rozhodčí. Místo něho zde figuruje tzv. mediátor, který sleduje hru a podporuje řešení případných konfliktů. Tento způsob hry učí mladé lidi komunikovat v běžných i krizových situacích prostřednictvím dialogu a kompromisu. Hlavním cílem mediátora je zajistit férovost hry.

Vršovický tým si v sezóně sám navrhl dresy a možná i to vedlo k větší motivaci a výkonnosti na hřišti. Hráči úspěšně dokončili celou sezónu a umístili se  na třetím místě z dvanácti týmů z nízkoprahových zařízení pro děti a mládež.

Beztíže - liga férového fotbalu Beztíže - Lion, liga Férového fotbalu

Dva z hráčů vršovického týmu odletěli v červenci za podpory Fotbalu pro rozvoj na fotbalový festival do Lyonu, který se tematicky zaměřoval na rovnost žen a mužů. Reprezentovat ČR na tomto festivalu měli možnost hráči starší 15 let. Účastníci si sami potiskli trička heslem MYLYON, které vymysleli. Pro některé účastníky to byl první výlet do zahraničí, někteří poprvé letěli letadlem a někteří poprvé diskutovali cizí řečí. To vše napomohlo v rozvoji sociálních hodnot, týmové spolupráci, umění vést diskuzi, vzájemnému porozumění a také odpovědnosti. Tyto skutečnosti se přenáší do běžných životů klientů, kdy využívají nově získané schopnosti jako je férovost, respekt k druhým, zodpovědnost či schopnost dohodnout se.

Terénní pracovnice ze služby Streetwork Beztíže – Praha 10 budou vršovický tým podporovat i v dalším ročníku Ligy férového fotbalu. “Je skoro neuvěřitelné, jak se díky tomuto projektu účastníci z našeho týmu posunuli i ve svých životech. Oceňujeme u kluků a holek zápal do hry a jejich fair play přístup,” říká Kristýna Malíková, garantka služby v Praze 10.

Beztíže reprezentovala ČR na fotbalovém festivalu v Lyonu
Přesunout se na začátek