Alarmující středa na téma svrab

V naší organizaci pravidelně vydáváme preventivní příspěvky na aktuální témata a to každou první středu v měsíci. Tato iniciativa má za cíl podporovat povědomí a prevenci různých otázek, které se týkají zdraví, vzdělávání, sociálních otázek a dalších relevantních témat.

Tento měsíc přináší novou alarmující středu tentokrát na téma svrab (Scabies)!

České republice stoupá počet případů svrabu. Za první čtvrtletí roku 2024 bylo zaznamenáno 2702 případů, což je nejvíce od roku 2015.

Svrab se šíří přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo prostřednictvím sdílení osobních věcí jako oblečení a ložní prádlo. Oslabená imunita a špatná hygiena zvyšují riziko nákazy. Nakazit se může kdokoliv bez ohledu na věk, rasu a sociální či ekonomický status.

Intenzivní svědění, zejména v noci, vyrážka podobná malým červeným pupínkům a drobné stopy na kůži. Nejvíce jsou postiženy jemné části těla jako vnitřní strana zápěstí, dlaně, podpaží, vnitřní strana stehen, meziprstí, loketní a podkolenní jamky, prsní dvorce, okolí pupíku a oblast genitálií.

  • Pravidelně  si myjte ruce mýdlem a vodou.
  • Často měňte ložní prádlo a ručníky.
  • Vyhněte se sdílení osobních věcí jako oblečení a ložní prádlo.
  • Udržujte čistotu osobních věcí a prostředí.
  • Dezinfikujte předměty a povrchy, které mohly přijít do kontaktu s nakaženými.
  • Omezte přímý kontakt s infikovanými osobami.
  • V případě podezření na infekci vyhledejte lékařskou pomoc.

Léčba svrabu, by měla začít okamžitě, aby se zabránilo jeho šíření. Svrab se léčí antiparazitiky na předpis a vyžaduje dodržování lékařských pokynů a hygienických opatření. Je nutné, aby se léčili všichni, kdo byli v kontaktu s infikovaným, a důkladně dezinfikovat domácnost. Při podezření na svrab je nezbytné vyhledat lékaře/ku. Se svrabem se někdy pojí stigma a pocity studu, jedná se ale o onemocnění jako každé jiné. Lékaři/ky jsou zvyklí na to, že se s ním setkávají.

Alarmující středa na téma svrab
Přesunout se na začátek